O wolnych rodnikach i przyprawionym marchwiowo-jabłkowym smoothie

wtorek, stycznia 28, 2014

5 razy dziennie owoce i warzywa? Każdy z nas o tym wie, ale mało kto przestrzega tej prostej zasady zdrowego odżywiania. Na co dzień zabiegani często nie mamy nawet czasu o tym pomyśleć, a przecież zdrowe odżywianie to klucz nie tylko do zdrowia, ale również do dobrego samopoczucia, pięknej cery, smukłej sylwetki. Długookresowo to także niezwykle ważna ochrona naszego organizmu przed wolnymi rodnikami.

Wolne rodniki powstają w organizmie w wyniku reakcji metabolicznych a zwłaszcza w procesie spalania wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Mogą również pochodzić z zewnątrz ze skażonego powietrza, dymu z papierosów, występują w zjonizowanym powietrzu, wysoko przetworzonej lub zepsutej żywności, lekach itp. Wolne rodniki tworzą się w wielu produktach spożywczych jak: wyroby cukiernicze o długich terminach przydatności do spożycia, produkty mięsne i roślinne. Dotyczy to szczególnie tłuszczów zawierających wielonienasycone kwasy tłuszczowe, które bardzo łatwo ulegają utlenieniu. Najwięcej tych kwasów zawiera olej kukurydziany i słonecznikowy a najmniej oliwa z oliwek i olej lniany. W produktach smażonych lub długo przechowywanych, tłuszcze ulegają szybkiemu utlenieniu i pokarmy te zawierają bardzo dużo wolnych rodników. Spożycie takich pokarmów jak chipsy, frytki, krakersy, ciastka, ciasto do pizzy, sosy sałatkowe itp.

W każdej komórce ciała w reakcjach chemicznych uczestniczą cząsteczki tlenu z których pewna część nie ulega pełnej redukcji. Wytwarzają się wtedy wolne rodniki tlenu. W wyniku uszkodzenia błony komórkowej komórka nie jest wstanie pełnić swych właściwych funkcji metabolicznych, uszkodzenia kodu genetycznego prowadzą do powstawania nowotworów, zaburzeń czynnościowych układu krążenia, mózgu i innych narządów. Utleniając cholesterol LDL powodują zmiany miażdżycowe w naczyniach krwionośnych nawet u osób młodych żyjących w warunkach skażonego środowiska i odżywiających się niewłaściwie. Dlatego też wolne rodniki uważa się za jedną z głównych przyczyn procesu starzenia się organizmu. (Źródło: portalwiedzy.onet.pl)

Marchwiowo-jabłkowe smoothie z aromatycznym twistem


2-4 porcji**

składniki:
2 nieduże marchewki, dokładnie umyte lub obrane
1 mały ogórek, dokładnie umyty i obrany
1 duże jabłko, umyte ze skórką, wydrążony środek
1 pomarańcza, obrana
sok z ½ cytryny
1 cm kawałek imbiru, obrany
kilka gałązek mięty
⅓ łyżeczki cynamonu
szczypta świeżo zmielonej gałki muszkatołowej
1-2 szklanki wody źródlanej

do posłodzenia:
miód lub syrop klonowy (opcjonalnie)

**w zależności od wielkości owoców i warzyw oraz szklanek w jakich podamy

sposób przygotowania:
Owoce i warzywa dokładnie umyć. Marchew, ogórek i jabłko pokroić w mniejsze kawałki odpowiednie do blendowania.

W pierwszej kolejności umieścić w blenderze marchew, ogórek, jabłko i pomarańczę podzieloną na cząstki.

Gdy powstanie gęste puree z niewielkimi grudkami dodajemy sok z cytryny, imbir, miętę i przyprawy oraz pół szklanki wody. Miksujemy.

Teraz czas na sprawdzenie gęstości naszego smoothie. W zależności od wielkości owoców i warzyw będziemy potrzebować mniej lub więcej wody. To ile jej dodamy zależy także od tego jak gęste smoothie lubimy, dlatego najlepiej dodawać wody po pół szklanki, miksować i sprawdzać gęstość.


Na tym etapie należy również dodać miód lub inny naturalny syrop, jeśli chcemy aby nasze smoothie było smaczniejsze. Po dodaniu 1-2 łyżek miodu smoothie należy jeszcze raz zmiksować.

Smacznego!

dodatkowe informacje:
Pamiętając, że 1 porcja to ok. 1 szklanki posiekanych warzyw lub owoców, a więc jeden pomidor na kanapce z serem nie zawsze wystarczy ;-) Więcej przepisów znajdziecie w zakładce Soki i smoothie w menu etykiet obok.


Źródło: talesofakitchen.com

  • Share:

You Might Also Like

0 komentarze