Jak zasuszyć własny zakwas? (Bertinet)

czwartek, stycznia 28, 2010


W kroku 3 pisałam o tym, że pozostałą część można zachować i zasuszyć. Bardzo spodobała mi się ta koncepcja, gdyż dotychczas zawsze wyrzucałam tę część zakwasu, a teraz wiem, że można ją zasuszyć i trzymać w słoiku. Jest to o tyle wygodne, że nie musimy później przechodzić przez proces hodowania zakwasu od początku, tylko mamy gotowy starter w formie instant.

Co zrobić z pozostałym zakwasem? Po zakończeniu kroku 2 pozostałą część zakwasu, czyli około 600g, która pozostaje bezużyteczna w kolejnym kroku możemy zasuszyć. Będziemy potrzebować do tego około 500g mąki chlebowej. Piszę tu celowo około, gdyż w moim przypadku zważyłam pozostałą część i miała ona niecałe 550g. W związku z tym zmniejszyłam ilość mąki, choć i tak było niezwykle trudno.

sposób przygotowania
Do 600g zakwasu dodajemy około 500g mąki chlebowej i mieszamy. Jest to niezwykle trudne, ponieważ takie ciasto jest niebywale twarde. Męczyłam się z tym na różne sposoby wcierając rękami pozostałą mąkę, ale ostatecznie udało się.

Tak powstałe ciasto, a w zasadzie kruszonkę należy rozdrobnić, można posiekać nożem, na w miarę jak najmniejsze kawałki. Później będziemy jeszcze raz rozdrabniać je w blenderze, jednak na tym etapie - przez zasuszeniem - raczej nie możemy go użyć.

Posiekany drobno zakwas wysypujemy na dużą blachę wyłożoną pergaminem i wkładamy do piekarnika nagrzanego do 30-40 stopni Celsjusza lub na najniższą ciepłą temperaturę jaką możemy ustawić w piekarniku. Pozostawić na 2-3 godziny do zasuszenia.

Gdy zakwas jest suchy wystudzić, rozdrobnić w blenderze i przesypać do szczelnego słoika.

Reaktywacja suchego zakwasu


Aby nasz suchy zakwas aktywować bierzemy czysty, duży słoik i mieszamy w nim w tych samych proporcjach granulki zakwasu z ciepłą, lecz nie za gorącą wodą np. 100g wody i 100g granulek. Zakręcamy, dobrze wstrząsamy i odstawiamy w ciepłe miejsce o temperaturze minimum 25 stopni Celsjusza - miejsce blisko kaloryfera z reguły sprawdza się tu najlepiej. Pozostawić na dzień lub dwa. Po tym czasie zakwas powinien rozpocząć swoją aktywność, o której świadczyć będą pęcherzyki powietrza pojawiające się na powierzchni.

Na tym etapie dodajemy dobrą mąkę chlebową (w omawianym przykładzie 100g) i połowę proporcji wody (50g). Po czym ponownie odstawiamy w ciepłe miejsce. Po 24h zakwas powinien mieć konsystencję i wygląd z kroku 4.

  • Share:

You Might Also Like

0 komentarze