Ciasto na pizzę Jamiego Olivera

poniedziałek, marca 24, 2014

Kiedy nie mam zbyt dużo czasu na przygotowania nocnego ciasta na pizzę Petera Reinharta z przyjemnością sięgam po szybką i smaczną wersję ciasta Jamiego. Wiele osób uważa ciasto na pizzę z semoliną za najlepsze ciasto ever. Semolina dodaje mu nie tylko słonecznego koloru, ale także urozmaica smak ciasta i dodaje mu chrupkości.


6-8 średnich cienkich placków na pizzę

składniki:
1kg mąki chlebowej albo Tipo '00'
200g semoliny
1 łyżeczka drobnoziarnistej soli morskiej
2 saszetki suchych drożdży (po 7g każda)
1 łyżka drobnoziarnistego cukru trzcinowego
4 łyżki oliwy z oliwek
650ml letniej wody
dodatkowo: mąka do podsypania

sposób przygotowania:
Ciasto można przygotować ręcznie lub za pomocą miksera. Jamie w swoim przepisie przedstawia tą pierwszą metodę i taką też zamieszczę tutaj. Analogicznie można ją przełożyć na wersje z robotem.

Mąkę i sól przeciać na powierzchnię roboczą, na której będziemy zagniatać ciasto. W środku mąki zrobić wgłębienie. W szklanym naczyniu wymieszać cukier, drożdże, oliwę i wodę, a następnie odstawić na kilka minut. Gdy drożdże się uaktywnią wlewamy miksturę do zagłębienia w mące.


Przy użyciu widelca stopniowo mieszać mąkę z obrzeży z miksturą drożdży w zagłębieniu. Gdy wszystko razem zaczyna się trzymać przechodzimy do zagniatania ciasta oprószonymi mąką dłońmi. Wyrabiamy aż ciasto będzie elastyczne i gładkie (o konsystencji ciepłej, dobrze wyrobionej plasteliny).

Umieszczamy kulę ciasta w oprószonej mąką szklanej misce. Delikatnie posypujemy ciasto mąką także z wierzchu. Następnie przykrywamy wlgotną ściereczką i odstawiamy do wyrośnięcia aż ciasto podwoi swoją objętość.

Wyjmujemy ciasto na oprószoną mąką powierzchnię roboczą. Ugniatamy kilkakrotnie ciasto, aby je odgazować. I teraz możemy używać ciasto do przyrządzenia pizzy lub zachować na później w zawinięte w folię spożywczą w lodówce lub zamrażarce. Jeśli używamy ciasta od razu dzielimy je na tyle mniejszych kul ile chcemy zrobić pizz.

Teraz najważniejsze jest dobre wyczucie czasu. Starajcie się wywałkować placki lub uformować ręcznie poprzez rozciąganie ciasta 15-20 minut przed włożeniem do piekarnika. Jeśli chcesz pozostawić placki na dłużej przykryj je folią i przechowuj w lodówce. Jeśli spodziewasz się gości możesz rozwałkować każdą z kul na placek o grubości 0.5cm, po czym umieść go na nieco większym kawałku folii aluminiowej wysmarowanej oliwą z oliwek i oprószonej mąką. Tak przygotowane placki możesz przechowywać w lodówce jeden na drugim przykryte folią spożywczą aż do momentu przyjścia gości.

Pizzę z ulubionym farszem (im mniej tym lepiej) piec w piekarniku nagrzanym na maksa z kamieniem do pizzy (grzałka górna i dolna lub specjalny program do pizzy) 9-11 minut.

Inspiracja: Jamie At Home - Jamie Oliver

  • Share:

You Might Also Like

0 komentarze