Chleb z ziarnami Bertineta

sobota, stycznia 23, 2010

W tym tygodniu przeszłam samą siebie i pobiłam nie jeden rekord wpisów z ubiegłych miesięcy :) Dopiero teraz zdałam sobie sprawę, że wypróbowane przepisy utworzyły coś w rodzaju weekendowej piekarnii niż bloga kulinarnego z szerokim zakresem przepisów kuchni całego świata. Niemniej jednak przyznaję się po raz kolejny, że jestem zauroczona w książce "Crust" i na jakiś czas tak pozostanie.


Porcja: 3 duże bochenki

składniki:
300g ciasta zakwaszonego
700g mąki chlebowej
100g mąki kukurydzianej
50g mąki żytniej
150g pełnoziarnistej mąki pszennej
250g mieszanki ziaren
30g cukru muscovado*
20g soli
20g świeżych drożdży
700g wody
olej roślinny do posmarowania foremek

*zamiast tego cukru dodałam melasy

Przygotować 3 foremki na 800g bochenki.

sposób przygotowania:
Wymieszać wszystkie składniki w misce. Gdy zaczynają się już dobrze łączyć przekładamy je na deskę i wyrabiamy bez podsypywania mąką lub mikserem.
Bardzo lekko posypujemy mąką deskę i formujemy kulę. Następnie przekładamy do lekko posypanej mąką miski, przykrywamy i odstawiamy na 45 minut.
Po tym czasie przekładamy na deskę i składamy. Formujemy w kulę i z powrotem przekładamy do miski. Pozostawiamy przykryte na kolejne 45 minut.
Znów przekładamy na lekko oprószoną mąką deskę i dzielimy na 3 równe kawałki. Formujemy bochenki. Tu z powodzeniem udało mi się jeden bochenek poprowadzić dalej bez foremki w koszyku do wyrastania. Jeśli chcemy możemy dodatkowo obtoczyć wierzch bochenków w wcześniej uprażonych ziarnach. Wkładamy bochenki do blaszek i odstawiamy do wyrośnięcia przykryte ściereczką na 1 ½ godziny.
Piekarnik nagrzać do 250C. Przed włożeniem bochenków piekarnik kilkakrotnie spryskujemy wodą. Wkładamy bochenki i szybko zamykamy drzwi piekarnika, aby para nam nie uciekła.
Po 3 minutach zmniejszamy temperaturę do 220C i pieczemy przez 30-35 minut. Po wyjęciu z piekarnika studzimy na kratce.

dodatkowe informacje:
Zamrażać w pełni wypieczone. Rozmrażać w temperaturze pokojowej.

  • Share:

You Might Also Like

1 komentarze

  1. Cukier muscovado, zarówno jasny jak i ciemny, jest dostępny w sklepach Marks&Spencer, które wprawdzie są sklepami odzieżowymi, ale przynajmniej w Warszawie mają stoiska spożywcze. Można tam też kupić wiele innych ciekawych produktów.

    OdpowiedzUsuń