DIY

Pomysły na zabawy z niemowlakiem cz.1

sobota, lutego 08, 2014

Żadna z zabawek nawet najdroższa nie dorówna zabawom z mamą (lub tatą). Kontakt jaki nawiązujemy z noworodkiem już od pierwszych dni po jego narodzinach buduje więź na całe życie. Dlatego przedstawiam kilka pomysłów na zabawę i spędzanie czasu z Maleństwem począwszy od pierwszych tygodni życia (w zależności od jego charakteru możemy zacząć zabawy w pierwszym miesiącu lub po jego ukończeniu).

Zabawa 1: Parada paluszkowych kukiełek
Zakres widzenia noworodka w pierwszych tygodniach jest nieco ograniczony. Dziecko sprawia wrażenie nieświadomego rzeczy, które znajdują się daleko od niego. Wystarczy jednak przybliżyć dowolny obiekt na odległość 8-10 cali od buzi Maleństwa, a zacznie ono powoli nim się interesować. Jest to umiejętność przetrwania charakterystyczna dla noworodków. Dzieci przychodzą na świat z instynktem poszukiwania pożywienia, a odległość 8-10 cali to mniej więcej odległość między twarzą dziecka a Twoją podczas karmienia piersią. Poznaj rozwijające się umiejętności wzrokowe Twojego dziecka z prostą grą pacynek.

Wiek: od 0 do 4 miesiąca życia
Umiejętności rozwijane: stymulacja wzrokowa, interaktywność
Potrzebne rzeczy: proste pacynki na palec (można wykonać własne z papieru)

Połóż dziecko na plecach lub umieść w półleżącej pozycji w przeznaczonym dla niego leżaczku. Na palcu wskazującym każdej ręki umieść kukiełkę.
Przesuń kukiełki w zasięg wzroku dziecka i poczekać aż skoncentruje się na ich buźkach lub pyszczkach. Następnie, mówiąc powoli w prosty sposób, przedstaw każdą pacynkę np. mówiąc "Cześć, jestem żabka Hania".

Zginaj lekko palec do przodu w kierunku buzi dziecka, gdy dana kukiełka zabiera głos. Poczekaj chwilę, tak jakbyś oczekiwała na odpowiedź dziecka, a następnie kontynuuj prowadzenie jednostronnej rozmowy między nim a każdą z lalek.

Na początku nie oczekuj zbyt wiele. Twoje dziecko nie będzie w stanie śledzić ruchów pacynek - opanowanie tej umiejętności zajmie mu następny miesiąc lub dwa. Zamiast tego po prostu pozwól mu cieszyć się interakcją z Tobą. W tym wieku najważniejsze jest to, aby bawić się, angażować i sprawiać radość Maleństwu!

Jak wykonać papierową pacynkę?
Z kartonu wytnij pacek o szerokości 1 cm i długości nieco dłuższej niż obwód palca wskazującego centymetr poniżej jego czubka. Sklej pasek tak, aby powstała baza przytrzymująca pacynkę na palcu. Najlepiej flamastrami, ponieważ są wyraźne narysuj dowolną postać np. kotka lub buzię dziewczynki. Pamiętaj, że noworodki lubią duże kontrasty np. biały i czarny, więc używaj takich kolorów, aby były dla nich interesujące. Wytnij narysowaną buźkę i przyklej do wcześniej wykonanej bazy.

Zabawa 2: Potrząsaj i grzechocz!
Grzechotki są znane już od starożytności, co nie powinno dziwić, ponieważ maluchy uwielbiają na nie patrzeć i słuchać ich rytmicznych dźwięków.

Wiek: od 0 do 3 miesiąca życia
Umiejętności rozwijane: słuchowe
Potrzebne rzeczy: przynajmniej jedna grzechotka, a najlepiej kilka

Prezenty dla świeżo upieczonych rodziców często zawierają grzechotki, więc z ich zorganizowaniem do tej zabawy nie powinno być najmniejszego problemu. Jeśli jednak z jakiegoś powodu nie mamy pod ręką grzechotki do zabawy nada się każdy grzechoczący przedmiot.

Gdy dziecko leży na plecach przytrzymaj małą grzechotkę z przodu jego twarz i delikatnie potrząśnij. Przenieś grzechotkę z jednej strony twarzy i potrząśnij nią ponownie, a następnie zrób to samo po drugiej stronie twarzy. Staraj się nie grzechotać zbyt głośno, gdyż może to przestraszyć dziecko. Na początku będzie ono zauważało tylko zmiany lokalizacji grzechotki, ale z biegiem czasu Twoje dziecko nauczy się ją śledzić wzrokiem.

Co za odczucie!
Twoje dziecko chce doświadczyć wszystkiego z bliska i robi to za pośrednictwem wszystkich 5 zmysłów, a w szczególności dotyku.

Wiek: od 0 do 10 miesiąca życia
Umiejętności rozwijane: koordynacja ręka-oko, odbieranie bodźców dotykiem
Potrzebne rzeczy: różnorodne rzeczy o miękkiej fakturze np. jedwabny szal, pióro, kawałek futerka, satyny, aksamitu itp.

Zbierz wybrane przedmioty w zasięgu ręki. Połóż dziecko wygodnie na plecach na kocyku. W pomieszczeniu powinno być ciepło. Odsłoń jego brzuszek i delikatnie dotykaj jego skóry kolejno pojedynczo zebranymi materiałami opisując przy tym jego odczucia mówiąc np. "Czujesz jedwabisty szal? Jest bardzo śliski. A to futerko? Jest bardzo puchate, czyż nie?". Pozwól doświadczać nowego uczucia szybko, a następnie delikatnie i powoli. Jeśli dziecko chce złapać przedmiot pozwól mu go dotknąć rączką lub jeśli masz pewność, że są czyste i bezpieczne - nawet dotknąć ustami.

Pamiętaj! Każde dziecko rozwija się w innym tempie, więc jeśli Twoje nie jest jeszcze gotowe do opisanych zabaw nie martw się - po prostu spróbuj ponownie w ciągu kilku następnych tygodni.

Delikatny masaż
Nigdy nie jest za wcześnie, aby dać dziecku poznać uzdrawiającą moc dotyku. W końcu to właśnie te zmysł jest w pełni rozwinięty od momentu, gdy przyszło na świat i to właśnie za jego pośrednictwem zaczyna doświadczać nowe otoczenie.

Wiek: od 0 do 12 miesiąca życia
Umiejętności rozwijane: stymulacja sensoryczna
Potrzebne rzeczy: oliwka dziecięca lub inne olejek dla niemowląt nadający się do masażu

Znajdź przytulne i ciepłe miejsce. Upewnij się, że dziecko nie jest zmęczone lub marudne. Rozściel pieluszkę flanelową lub miękki puszysty ręcznik. Połóż dziecko na plecach tak, aby mogło na ciebie swobodnie patrzeć. Jeśli w pokoju jest zimno pozostaw dziecko w koszulce.

Rozgrzej niewielką ilość olejku pocierając go między dłońmi, a następnie delikatnie wmasuj w skórę dziecka, począwszy od jego małych, miękkich stópek. Masuj dookoła każdy paluszek. Kciukiem delikatnie uciskaj podeszwę stóp. Łydki i uda masuj tak, jakbyś formowała z gliny ujmując dłońmi dookoła nogę i przesuwając delikatnym ruchem w górę. Dopóki dziecko nie przyzwyczai się do nowych doznań dotykowych jakim jest masaż, pierwsze z nich najlepiej ograniczyć do nóżek i stóp.

Kolejne na klatce piersiowej i brzuszku wykonywać układając dłonie płaski na środku ciała dziecka, a następnie masować przesuwając delikatnie na boki, jak przy spłaszczaniu kartek otwieranej książki. Z dłońmi na płasko możesz także wykonywać małe delikatne kółeczka opuszkami palców.

Wykonuj masaż tylko i wyłącznie do momentu, gdy sprawia on dziecku radość. Przerwij, jeśli zrobi się niespokojne, odwraca wzrok lub ziewa.

Pomysły pochodzą z portalu babycenter.com

  • Share:

You Might Also Like

0 komentarze