Francuski, wiejski, idealny!

środa, marca 12, 2008


Wiele chlebów nosi nazwę francuski, wiejski, również wiele z nich jest na bazie drożdży. Te właśnie chlebki charakteryzuje kształt - pękatego, rustykalnego, okrągłego bochenka oraz zbliżony sposób przygotowania ciasta.
Autorka tego przepisu Marcy Goldman pisze o nim krótko:
"Jeśli zamierzasz upiec jeden chleb w swoim życiu, wybierz ten"

Mieści się w tych słowach cała prawda o tym chlebku, wyrażona chyba w najkrótszy - z możliwych - sposób. Nie zachwyca się w nich wspaniałością wnętrza, smakiem i pysznym zapachem, nie mówiąc już o cieszącym oko wyglądzie, bo i po co? Jeśli ma to być jedyny chleb jaki kiedykolwiek spróbujemy zrobić, to jest to rzecz oczywista.

starter (poolish):
120 g wody
1/4 łyżeczki drożdży instant
100 g mąki pszennej typu 550
10 g mąki pszennej pełnoziarnistej białej
10 g mąki żytniej typu 1150

Drożdże rozpuścić w wodzie, dodać pozostałe składniki, wymieszać i pozostawić w temperaturze pokojowej na 8-16h (najlepiej na noc).

120 g wody
1 1/4 łyżeczki soli
1/2 łyżki słodu
1/4 łyżeczki drożdży instant
250 g mąki pszennej typu 550

Przygotowany poolish rozpuścić w wodzie. Dodać mąkę, słód, drożdże i zagniatać mikserem lub ręcznie przez 5 minut (w KA na 1 biegu). Następnie dodać sól i zagniatać ciasto kolejne 5 minut (w KA na 2 biegu). Ciasto powinno być gładkie i sprężyste.

Ciasto włożyć do lekko natłuszczonej miski i dostawić na 45 minut do wyrośnięcia. Można po 20 minutach wyjąć na deskę i złożyć ciasto, pamiętając aby włożyć je z powrotem do miski złączeniem do góry.

French country bread Marcy Goldman inside
Po wyrośnięciu ciasto lekko odgazować, uformować bochenek i odstawić do wyrośnięcia w koszyku lub bezpośrednio na blasze. Ciasto powinno samo zachowywać kształt bochenka. Odstawić ponownie do wyrośnięcia. Ciasto powinno powiększyć swoją objętość o 40-55%. Wówczas jest gotowe do pieczenia w piekarniku nagrzanym do 245 stp. C odpowiednio naparowanym - w zależności od tego, jaką chcemy mieć skórkę. Tuż przed pieczeniem możemy wykonać kilka nacięć skalpelem albo bardzo ostrym nożem.

Po 10 mt; margin:0 10px 10px 0;cursor:pointer; cursor:hand;" src="http://bp3.bloinutach pieczenia zmniejszamy temperaturę w piekarniku do 220 stp. C. Pieczemy 15 minut i redukujemy do 200 stp. C. Następnie dopiekamy przez 10-20 minut. Należy sprawdzać pod koniec pieczenia ponieważ wszystko zależy od piekarnika.

  • Share:

You Might Also Like

2 komentarze