Penne z sosem cebulowo-pomidorowym z malusienieczkimi klopsikami

czwartek, listopada 15, 2007


Danie to pamiętam jeszcze ze stancji, gdy jedynym źródłem kulinarnych pomysłów była własna inwencja oraz segregator pełen wybranych do spróbowania przepisów z Mniama. I właśnie dzięki temu małemu zbiorkowi, który dziś stanowi już pokaźną skarbnicę różnorakich przepisów, zrobiłam pierwszy raz makaron penne.

Tak przygotowane penne wg przepisu Grzegorza jest no. 1 po dziś dzień. Po pierwsze jest proste, niewymagające, pożywne, bogate w smaku i nie potrzebuje drogich czy też wyszukanych składników. Po drugie zawiera sporą ilość cebuli, za którą przepadamy. Po trzecie: pomidory, którym przyznałabym miejsce ex equo ze wspomnianą cebulką. No i na koniec, jeśli się już wprawimy w robieniu ultra małych ślicznych kuleczek mięsnych danie to zyska także wyśmienity wygląd, choć jako danie jednogarnkowe na pewno nie osiągnie estetyki warzywnej piramidki ułożonej na upieczonym kawałku polędwicy z dodatkiem akcentów różnych małych kulinarnych detali.

  • Share:

You Might Also Like

2 komentarze

  1. Jak ja nie lubię, gdy linkujesz mniam-mniama :)Nie mam do niego dostepu.

    OdpowiedzUsuń
  2. Wiem, wiem, że to bardzo irytujące, ale mam wątpliwości, co do zamieszczania tutaj przepisów z MM. Chciażby z powodu płatnego dostępu. Z Kuchnią jest nieco inaczej bo z niej przepisy są na gazeta.pl.

    OdpowiedzUsuń