Chleb bez zagniatania z suszonymi pomidorami i parmezanem

sobota, stycznia 24, 2009

Chleb ten jest dziełem przypadku, co mi się zdarza baaardzo rzadko. Niemniej jednak powodem jego zrobienia jest brrak drożdży instant, które musiałam zastąpić świeżymi, a które przez przypadek dodałam w nadmiarze. Tak to już jest, gdy próbuje się upiec chleb mając w domu 5-miesięcznego brzdąca.

Poniżej zamieszczam przepis z zastosowanie drożdży instant. Przygotowanie jest szybki i proste.
składniki:
3 kubki mąki chlebowej*
1 3/4 łyżeczki soli
1/4 łyżeczki drożdży instant
1/2-1 kubka startego parmezanu
1/2 kubka suszonych pomidorów, posiekane
1 łyżka suszonej bazylii
1 3/4 kubka wody

*ja wymieszałam kilka rodzajów mąk - typ 1100 i 550.

sposób przygotowania:
Przygotować wszystkie składniki. Mąkę wsypać do dużej miski.

Dodaj drożdże i sól, a następnie bazylię i ser.

Na koniec dodać posiekane drobno pomidory. Wymieszać wszystkie składniki.

Dodawać stopniowo wody, mieszając drewnianą łyżką do momentu, aż wszystkie składniki się połączą, a ciasto nie będzie zbyt luźne.



Przykryć folią spożywczą i odstawić na 12-18 godzin. Po tym czasie przygotować kawałek papieru do pieczenia i posypać go dość mocno mąką. Na tym papierze położymy ciasto do następnego rośnięcia, ale zanim to nastąpi wylewamy delikatnie ciasto na mocno posypaną mąką stolnicę.

Posypujemy ciasto z wierzchu mąką i formujemy lekko w kształt kuli. Przykrywamy i zostawiamy na 20 minut, aby ciasto odpoczęło.

Następnie tylko rozciągając ciasto formujemy prostokąt, który składamy tak jak list (zobacz instruktaż).

Składamy ciasto dwukrotnie, zmieniając kierunek składania. Przy tym manewrze podsypywałam szczodrze ciasto mąką, gdyż było bardzo klejące.

Odkładamy złożone ciasto na przygotowany wcześniej papier złożeniej do dołu.

Przykrywamy folią i odstawiamy na 2h. Pół godziny przed końcem wyrastawnia nagrzewamy w piekarniku (250 stp. Celcjusza) naczynie żaroodporne, żeliwne lub takie, któro nada się do piekarnika. Koniecznie musi mieć pokrywkę. W moim przypadku użyłam garnka glinianego Rommertopf - wcześniej namoczonego i rozgrzewanego wraz z piekarnikiem.

Gdy garnek jest gotowy wyciągamy z piekarnika i bardzo delikatnie, uważając by się nie poparzyć, wkładamy ciasto - tym razem złożeniem do góry - do naczynia. Należy pamiętać, aby zbytnio go nie odgazować.

Przykrywamy pokrywką i pieczemy 30 minut. Chleb jest gotowy, gdy wierzch jest złocisto-brązowy. Jeśli jest jeszcze blady można dopiec 15-20 minut w zależności od piekarnika.

Gotowy bochenek wyciągamy z garnka i studzimy na kratce.



PS. By móc pokazać środek kroiłam chlebek jeszcze ciepły, gdyż N. nie mógł się doczekać, by móc go włączyć do swojej kolacji :-) I tak właśnie zjadł pół bochenka.

  • Share:

You Might Also Like

10 komentarze

  1. Bardzo ciekawy przepis! I smakowite smaki na dodatek :)

    OdpowiedzUsuń
  2. a kubek to ile gram?
    wzięłaś pomidory w oleju?

    brzmi super

    OdpowiedzUsuń
  3. Pomidory w oleju, a kubek to u mnie 250ml :-) W tej wersji dodałam 1/2 kubka parmezanu więc resztę musiałam uzupełnić stopniowo dodając mąkę i mieszając.

    OdpowiedzUsuń
  4. To byl szczęśliwy przypadek :) Fajny chleb, Olu!

    OdpowiedzUsuń
  5. Na zeszłorocznej liście zadań do wykonania miałam - upiec chleb. No cóż jak wiele zeszłorocznych postanowień przerzuciłam je na nowy rok. I tu taaaki przepis... Wygląda cudownie i do tego ma moje ulubione składniki. Pozdrawiam serdecznie!

    OdpowiedzUsuń
  6. jaki urodziwy i taki słoneczny chleb

    OdpowiedzUsuń
  7. ciekawe dodatki,cos dla mnie :) na pewno sprobuje wyprobowac :)

    OdpowiedzUsuń
  8. Bardzo piękny chlebek i na pewno smaczny, mniam mniam! Ostatnio robiłam chleb z suszonymi pomidorami i kminkiem, ale twój pomysł na dodanie parmezanu i bazylii jest lepszy - spróbuję niebawem.

    Dziwię się tylko czy nie masz problemu z wyjmowaniem chleba z garnka po upieczeniu? A może to że chleb jest wkładany do bardzo gorącego garnka jest właśnie tajemnicą? Bo jak włożyłam raz chleb do zimnego garnka to wyjęłam go w kawałkach, od tej pory piekę w blaszkach.
    Ale przydałoby się coś dla odmiany i chciałabym wypróbować garnek żeliwny albo gliniany..

    Pozdrawiam serdecznie!
    Ewa

    OdpowiedzUsuń