czyli Broa to kolejna propozycja z książki Artisan Bread in 5 Minutes a Day. Wcześniej pisałam już o moim ulubionym mieszanym z kminkiem, który w naszym domu nadal jest faworytem. Na szczęście jego bezkonkurencyjność nie powstrzymuje mnie przed wypróbowaniem kolejnych przepisów. Tym bardziej, że im dłużej sięgam z lenistwa po tą książkę tym mocniej przekonuję się do wygody i prostoty zawartych w niej przepisów.
Ten kukurydziany pancernik powstał całkiem z przypadku jako pomysł na wykorzystanie nadmiaru mąki pozostałej po świątecznych wypiekach. W przepisie użyłam także pozostałą po gulaszu polentę.
O ogólnych zasadach zawartych w książce pisałam przy okazji bagietki. Ciasto przygotowujemy najlepiej z dnia na dzień, aby dojrzało w lodówce. Jest wówczas smaczniejsze i łatwiejsze w formowaniu. Oczywiście można go upiec od razu po wyrośnięciu, ale efekt nie będzie już taki sam.
porcja: 1 duży lub 2 małe bochenki
składniki:
3 szklanki ciepłej, ale nie gorącej wody
1 1/2 łyżki drożdży instant
1 1/2 łyżki soli gruboziarnistej
1 1/2 szklanki polenty
5 szklanek mąki pszennej (mocnej chlebowej)
mąka kukurydziana do podsypania bochenka
sposób przygotowania:
W dużej misce lub dzierży miksera wymieszać drożdże, wodę i sól. Woda powinna być ciepła, ale nie gorąca. To pomoże ciastu szybciej i lepiej wyrosnąć w pierwszej fazie.
Dodać pozostałe suche składniki. Wymieszać drewnianą łyżką lub mikserem wyposażonym hak do wyrabiania ciasta. Mąkę dodawać stopniowo kontrolując konsystencję ciasta. Jeśli wyrabiamy ciasto bez miksera konieczne może być użycie rąk, aby zebrać wszystkie suche składniki i wgnieść je do mokrych składników ciasta.
Ciasta wyrabiamy zasadniczo tylko do momentu dobrego połączenia się wszystkich składników. Nie ma konieczności dłuższego wyrabiania ciasta.
Dzierżę lub misę przykrywamy niezbyt szczelnie folią spożywczą lub ściereczką. Odstawiamy w temperaturze pokojowej do wyrośnięcia na około 2h lub do momentu, gdy ciasto podwoi swoją objętość, a jego wierzch lekko się zapadnie.
Po wyrośnięciu ciasto może zostać użyte natychmiast do dalszego wypieku lub schowane do lodówki i użyte w późniejszym czasie. Maksymalny czas przechowywania ciasta w lodówce w zamkniętym niezbyt szczelnie pojemniku lub misce to 10 dni.
W dni pieczenia. Wierzch ciasta w misce posypać delikatnie mąką. Odciąć kawałek ciasta wielkości dużego grejpfruta. Można upiec dwa bochenki lub jeden, ale ciasto to zdecydowanie lepiej wyrasta i piecze się w mniejszych porcjach.
Przełożyć ciasto na oprószony mąką blat. Szybko uformować kulę zawijając mocno brzegi z każdej strony pod spód do środka. Dzięki temu brzegi skleją się pod bochenkiem, a wierzch napnie się i wygładzi. Należy uważać, aby nie przesadzić z nadmiarem mąki, która uniemożliwi sklejanie ciasta.
Uformowany bochenek przełożyć na oprószony mąką kukurydzianą kawałek papieru do pieczenia lub deskę do pizzy. Delikatnie spłaszczyć wierzch i odstawić do wyrośnięcia na 40 minut.
12 minut przed końcem wyrastania rozgrzać piekarnik z kamieniem do pieczenia pizzy do 230 stopni Celsjusza. Kamień umieścić na środkowej półce. Pod spodem umieścić blaszkę do pieczenia.
Przed włożeniem bochenka do piekarnika naciąć go dosyć głęboko ząbkowanym nożem do cięcia chleba. Można zrobić kratkę lub poprzeczne nacięcia.
Bochenek zsunąć z deski do pizzy lub razem z kawałkiem papieru do pieczenia. Do blaszki pod kratką z chlebem wlać szklankę wody. Zamknąć piekarnik i piec około 30 minut lub dłużej w zależności od wielkości bochenka.
Po wyjęciu z piekarnika ostudzić całkowicie na kratce. Nie kroić przed wystygnięciem!
Smacznego!
0 komentarze