Chleb mieszany z kminkiem

niedziela, sierpnia 31, 2014

Ulubiony, a zarazem najprostszy i szybki chleb, który mogłabym robić każdego dnia i chyba nigdy by mi się nie znudził. Kochamy go za smak, świeżość i chrupiącą skórkę, a także za niedbały sposób przygotowania. W smaku bardzo przypomina chleby na skomplikowanym starterze, a nawet zakwasie.

Podobnie jak przepis na bagietkę ten również pochodzi z książki Artisan Bread in Five Minutes a Day. Tam również poznacie proste zasady i założenia dotyczące sposobu przygotowania ciast na szybkie pieczywo.


Jest idealny pierwszego dnia, a nawet lepszy następnego. Można go śmiało przechowywać do 3 dni. Najlepiej rozłożyć przygotowanie na dwa dni. Ten wydłużony czas zaprocentuje zarówno w smaku jak i teksturze ciasta.

składniki:
1 1/2 szklanki ciepłej (ale nie gorącej) wody
3/4 łyżki drożdży instant
3/4 łyżki gruboziarnistej soli morskiej
3/4 łyżki nasion kminku
1/2 szklanka mąki żytniej
2 3/4 szklanki mąki pszennej chlebowej

mąka zwykła do podsypania
mąka kukurydziana, do podsypania uformowanego bochenka
nasiona kminku do posypania chleba

sposób przygotowania:
W dużej szklanej lub plastikowej misce wymieszać drożdże, sól, kminek i wodę.

Dodać suche składniki  i wymieszać bez wyrabiania drewnianą łyżką lub mikserem z hakiem do wyrabiania ciasta tylko do momentu wchłonięcia wszystkich suchych składników. Jeśli planujesz wymieszać ciasto rękoma warto jest zwilżyć, aby łatwiej było wymieszać składniki. Ciasto na tym etapie powinno być luźne i elastyczne, ale nie rzadkie (!). Konsystencja ciasta pokazana jest także na filmiku kilka akapitów niżej.

Ciasto przykryć (nie szczelnie) i odstawić do wyrośnięcia w temperaturze pokojowej do momentu aż ciasto wyrośnie a jego wierzch lekko się zapadnie. Zajmuje to około 2 godzin lub dłużej jeśli w pomieszczeniu jest chłodno lub występują przeciągi.

Tak przygotowane ciasto po wyrośnięciu można na upartego używać od razu do wypieku, ale łatwiej jest pracować w tym przypadku z ciastem schłodzonym, ponieważ nie klei się ono tak, jak ciasto ciepłe. Dlatego na tym etapie wkładam (niezbyt szczelnie) przykryte ciasto na noc do lodówki. Większą partię można w ten sposób  przechowywać do 14 dni.

W dniu wypieku. Blat roboczy podsypać zwykłą mąką. Wyjąć kawałek ciasta wielkości naprawdę dużego grejpfruta (ok. 450g).  Ciasto oprószyć dodatkowo niewielką ilością mąki i zwinnymi ruchami uformować kulę poprzez naciągnięcie i zawinięcie powierzchni ciasta ze wszystkich stron pod spód. Najczęściej porównuję to do sakiewki, której otwór ściągnięty sznurkiem (w tym przypadku sklejony) znajduje się na spodzie.


Uformowany bochenek kładziemy na posypanej mąką kukurydzianą łopatce do pizzy lub - jeśli nie mamy - na posypanym mąką kukurydzianą kawałku papieru do pieczenia umieszczonym na desce, z której będziemy go mogli zsunąć do piekarnika. Pozostawiamy do wyrośnięcia na 40 minut.

Około 20 minut przed końcem wyrastania rozgrzewamy piekarnik do temp. 230C najlepiej z umieszczonym na środkowej półce kamieniem do wypieku pizzy. Nieco niżej umieścić odporne na wysokie temperatury naczynie lub blaszkę, do którego później nalejemy wodę.

Tuż przed włożeniem do piekarnika bochenek naciąć na głębokość 1cm nożem-piłką do krojenia chleba.

Następnie zsunąć na rozgrzany kamień do pizzy. Do przygotowanej poniżej blaszki wlać szklankę wody, po czym jak najszybciej zamknąć piekarnik. Piec około 30 minut lub w zależności od wielkości porcji do momentu aż chleb będzie dobrze zrumieniony na głęboki brązowy kolor.

Po wyjęciu z piekarnika wystudzić całkowicie na kratce.

 

Jak sprawdzić czy chleb jest gotowy?
Wystarczy podnieść bochenek używając rękawic kuchennych a następnie postukać w spód. Upieczony chleb wydaje głuchy jakby pusty dźwięk.

  • Share:

You Might Also Like

0 komentarze