Szumy nad Tanwią i leśna ścieżka przyrodnicza

czwartek, kwietnia 08, 2021

 Też macie już po dziurki w nosie pandemii? Zaczyna się wiosna, a wraz z nią kolejny rok z obostrzeniami. Nam jednak to nie przeszkadza. Razem we czwórkę znajdujemy miejsca, w których bez problemu można odetchnąć świeżym powietrzem. Tym samym zaczynam cykl dedykowany rodzinom z dziećmi - tymi małymi i nieco większymi - polecający gdzie można wybrać się poza miejski zgiełk i miło spędzić czas. 

Nie jest to nowość na tym blogu, ponieważ we wcześniejszych wpisach możecie znaleźć foto relację z Chorwacji a także z Nocy Muzeum w Łańcucie. Tym razem mam zamiar rozpocząć nieco bardziej regularny cykl podróżniczy ;-)

Gdzie na weekend?

Pewnie nie raz zadawaliście sobie takie pytanie. Nie zawsze potrzebny jest dłuższy pobyt, żeby móc zregenerować siły, nastroić się dobrą energią i poruszać dla zdrowia. Zwykle jesteśmy zajęci w tygodniu pracą, a dzieci szkołą. Za to weekend nie służy nam do tego, żeby sobie poleżeć i nic nie robić. Dla nas to okazja, żeby móc aktywnie spędzić wspólnie czas. Stąd pomysł na kanał YT Podróże Małe i Duże  Cyklicznie w miarę możliwości będziemy tam wrzucać dla Was nasze propozycje na aktywny wypoczynek. Jeśli podoba się Wam nasz pomysł, zostawcie komentarz albo zasubskrybujcie nasz kanał.

Na pierwszy wpis wybraliśmy miejsce, które o każdej porze roku wygląda wyjątkowo. Zwykle jeździmy tu latem, szukając odpoczynku od żaru lejącego się z nieba. Tym razem jednak nad Szumami podziwialiśmy budzącą się do życia wiosnę. Z pewnością za parę tygodni będzie tu jeszcze piękniej, a na ścieżkach będzie można zastać interesujące owady i ptaki, a z odrobiną szczęścia także węże. Teraz zaskakuje nas tu spokój, brak wielu spacerowiczów, krystaliczna woda i oczywiście jej uspokajający szum.   

Szumy nad Tanwią

Szumy nad Tanwią i leśna ścieżka przyrodnicza dla dzieci

Rezerwat Szumy nad Tanwią to niezwykłe miejsce. Nadaje się na wielokrotne spacery różnymi ścieżkami. Mnogość możliwości sprawia, że nie prędko znudzi się nam ten kojący azyl. Miejsce to chroni najpiękniejsze fragmenty dolin rzeki Jeleń i Tanew wraz z seriami małych wodospadów.

Zanim jednak dotrzemy do szumów, warto zacząć swoją wędrówkę od lasu kierując się do pierwszej tablicy ścieżki przy prawej stronie parkingu (mapa poniżej). W poniższym filmie możecie zobaczyć trasę wiodącą ścieżką przyrodniczą, która zaczyna się po prawej stronie parkingu, gdzie stoi pierwsza tablica informacyjna. Dalej idziemy za białymi strzałkami z czerwonym  przekreśleniem. Przechodzimy przez bór sosnowy. Drzewa i ich wysokość zrobią wrażenie nie tylko na najmłodszych. Spójrz w górę i poczuj jak jesteś mały względem otaczającej cię przyrody. 
Następnie przez drewnianą kładę docieramy do śródleśnej łąki. Tu z odrobiną szczęścia spotkamy leśne ptaki, a może nawet żerującego bociana. Kolejny przystanek zakole rzeki, które uchyla nieco rąbka naszego celu. Później tablica opisująca zwierzęta zamieszkujące leśny podszyt. W spokoju docieramy do miejsca biwakowego. Jeśli macie ze sobą coś do jedzenia znajduje się tu drewniana ławka i stół. Czas na przerwę... 


W końcu słyszymy w oddali szumiącą rzekę. To nasz docelowy przystanek. Za malowniczą drewnianą kładką pojawiają się szumiące stopnie rzeki. To tutaj. Możemy przycupnąć blisko nad brzegiem i rozkoszować się kojącym dźwiękiem wody. Amatorzy fotografii z pewnością wykorzystają tę chwilę dla uwiecznienia spływającej w dół rzeki. 

Zarówno wiosną jak i o każdej porze roku szumy nad Tanwią prezentują się w sposób niezwykły. Wiosną nieśmiało budzące się do życia, odarte z liści, widoczne jak nigdy. Latem dające wytchnienie od żaru lejącego się z nieba. Jesienią otulone złoto-czerwoną kołderką liści. Zimą surowo skute lodem i przykryte śniegiem.  
Każda pora roku dodaje temu miejscu wyjątkowości. 

Co warto zobaczyć w okolicy?

W okolicy znajduje się kilka innych atrakcji przyrodniczych. Fani aktywności sportowej mogą pokusić się na spływ kajakami po Tanwi. Miłośników przyrody skusi wędrówka na Czartowe Pole (oddalone o 12 minut drogi samochodem) lub niedaleki Kamieniołom Nowiny (oddalony o 10 minut drogi samochodem).

Jak dojechać?

Dojazd do tego miejsca nie jest trudny. Parking znajduje się tuż przy drodze. W sezonie większego ruchu jest płatny. 


  • Share:

You Might Also Like

0 komentarze