Chleb rustykalny

sobota, kwietnia 23, 2011

Pierwszy chleb w nowym domu na niedzielne świąteczne śniadanie :-) Po długiej przerwie wybrała coś łatwego. Od siebie dodam, że zawsze wychodzący. Uważam, że te przepis jest doskonały dla osób, które chcą zacząć swoją przygodę z pieczeniem chleba. Jest prosty i łatwy, a efekt bardzo smaczny.


Na 2 bochenki

Starter - Preferment:
3 1/2 szkl. mąki chlebowej
1 1/4 szkl. wody źródlanej
1/2 łyżki soli
1/8 łyżeczki drożdży instant

W dużej misce drożdże rozpuścić w wodzie. Dodać pozostałe składniki i wymieszać. Przykryć folią spożywczą i odstawić w temperaturze pokojowej na max. 16 godzin (najwygodniej przez noc).

ciasto właściwe:
2 1/2 szkl. mąki chlebowej
1 1/2 szkl. mąki żytniej lub pszennej razowej lub mieszanki tych dwóch
1 1/2 szkl. wody
1/2 łyżki soli
1/2 łyżeczki drożdży
cała porcja startera - preferment

Najlepiej w mikserze z hakiem do zagniatania ciasta wymieszać wszystkie składniki poza starterem. Podzielić starter w małe części i stopniowo dodawać do ciasta. W KitchenAidzie zagniatać 5 minut, ręcznie - 10 minut. Ciasto ma być plastyczne i elastyczne.

Ciasto włożyć do lekko natłuszczonej olejem lub oliwą miski. Przykryć i odstawić na 2 1/2 godziny. Co jakiś czas można ciasto odgazować i złożyć.

Ciasto podzielić na dwie porcje. Uformować z nich kule. Przykryć ściereczką i pozostawić na 5-10 minut, żeby odpoczęło. Następnie jeszcze raz uformować z nich właściwe bochenki. Ułożyć w koszyku albo na papierze do pieczenia podsypane mąką, przykryć i odstawić do wyrośnięcia na 1 1/4 do 1 1/2 godziny.

W połowie wyrastania rozgrzać piekarnik z kamieniem lub bez do 235 a nawet 250C. Przed włożeniem do piekarnika wyrośnięte chlebki naciąć. Spryskać piekarnik wodą i włożyć chleb. Piec około 35 minut lub gdy skórka będzie rumiana. Wyjąć i położyć na kratce do wystygnięcia.

Źródło: The Fresh Loaf.

  • Share:

You Might Also Like

1 komentarze