DIY

Pomysły na zabawy z niemowlakiem cz.2

środa, lutego 19, 2014

Kolejna porcja zabaw dla Mam, które chcą spędzić czas ze swoimi niemowlętami w sposób wpierający rozwój ich umiejętności. Ciągle pozostaję w zakresie zabaw dla noworodków i niemowląt od 0 do 4 miesięcy.

Wesołe rozmówki
Upłynie jeszcze sporo czasu zanim Twoje nowonarodzone dziecko wypowie pierwsze słowo. Nie oznacza to jednak, że już od pierwszych dni uczy się ono prawdziwego celu i roli używanego przez nas języka. Wszystkie zabawne dźwięki, gruchanie, guganie, bulgotanie wydawane przez niemowlęta to nic innego jak wstępne próby komunikacji.

Wiek: od 0 do 4 miesiąca 
Umiejętności rozwijane: słuchowe, gotowość do mowy
Potrzebne rzeczy: nic, tylko Twój głos i pomysłowość

Zabawa polega na tworzeniu czegoś co przypomina dialog, czyli zachęcania dziecka do wydawania dźwięków i odpowiadania na nie. Zacznij od pokazania dziecku jakie proste dźwięki może wydawać np. 'achhh'. Powtórz, a następnie zaczekaj, dając tym samym dziecku czas na odpowiedź.

Po kilku powtórkach pokaż dziecku co można zrobić za pomocą ust np. cmokanie, wydmuchiwanie powietrza luźnymi wargami, które prowadzi do powstania dźwięku 'brrrr' albo naśladowanie dźwięków charakterystycznych dla zabawy w Indian. Na początku mało prawdopodobne jest, że Twoje dziecko będzie próbowało naśladować te dźwięki, ale z pewnością będą one dla niego zaskakujące i z ciekawością będzie Cię obserwować!


Z biegiem miesięcy repertuar wydawanych przez niemowlę dźwięków rośnie. Pamiętaj, aby na nie odpowiadać w taki sam sposób. Z czasem Twoje dziecko będzie uważało to za swoisty dialog w niemowlęcym języku i z entuzjazmem będzie reagowało na Twoją odpowiedź.

Taniec dinozaura
Dzieci rodzą się w pełni rozwiniętym zmysłem dotyku. Oto świetny sposób, aby stymulować jego wrażliwą skórę.

Wiek: od 0 do 12 miesięcy
Umiejętności rozwijane: dotykowe, przyczyna-skutek
Potrzebne rzeczy: nic

Ta zabawa kojarzy mi się z znaną w Polsce zabawą w idzie rak nieborak, jak uszczypnie będzie znak. Jest podobna i w sumie można z dinozaura śmiało zrobić raka :) Ważne jest, że nasza dłoń w tej zabawie zamienia się w czteropalczaste stworzenie (nóżkami staje się kciuk, palec wskazujący, serdeczy i mały, a środkowy tworzy szyję i głowę naszego chodzącego dinozaura), któro swoimi palczastymi nóżkami chodzi po ciele naszego dziecka.
Bawimy się, kiedy nasze dziecko leży na plecach np. podczas zmiany pieluchy. Dziecko może mieć odsłonięty brzuszek albo ubrane cienkie body. Chodzi o to, aby czuło kroki naszego dinozaura. Umieść naszego palczastego dinozaura na klatce piersiowej dziecka tak, aby był on w zasięgu jego wzroku, a następnie rozpocznij spacer dinozaura po skórze dziecka. Opisuj trasę naszego palcowego dinozaura mówiąc np. "uwaga nadchodzi dinozaura z kolanka do Twojego noska". Używaj przy tym różnych stopni nacisku opuszkami palców. Możesz także czasami łaskotać dziecko, ale uważaj, gdyż może to zaskoczyć niektóre noworodki. Kontynuuj spacer w inne miejsca np. palce u stóp, ramiona, rączki itd.

Gra w telefon
Na długo przed rozwinięciem umiejętności mowy Twoje dziecko rozpocznie rozwijać i doskonalić swoje umiejętności słuchowe, dlatego mów do niego w każdej chwili, gdy tylko masz ku temu okazję. Idealną sytuacją jest zmiana pieluszki. Jesteś wówczas w centrum uwagi swojego dziecka, a jednocześnie masz z nim bliski kontakt. Gra w telefon w takiej sytuacji na pewno go zaintryguje.

Wiek: od 4 tygodni do 4 miesięcy
Umiejętności rozwijane: dźwiękowe
Potrzebne rzeczy: kartonowa rurka np. po ręcznikach papierowych

Przygotuj kartonową rurkę, aby móc ją wykorzystać podczas następnej zmiany pieluchy. Gdy Twoje dziecko leży na przewijaku zbliż rurkę z jeden strony jego buzi i wyszeptaj przez nią do uszka: "Powiem Ci coś w sekrecie", a następnie przenieść rurkę z drugiej strony obok drugiego ucha i powiedz: "Kocham Cię". Zmień stronę i wyszeptaj kolejną "tajemnicę". Jeśli Twoje dziecko wydaje się zdziwione odsłoń usta tak, aby widziało jak się poruszają i skąd pochodzi dźwięk.

Znajome zapachy
To bardzo kulinarna zabawa :) Niemowlęta mają bardzo wyczulony węch. Badania wykazały, że już noworodki potrafią rozpoznać zapach mleka mamy w pierwszym tygodniu życia. Żeby sprawdzić wrażliwość zmysłu powonienia zorganizuj domowy seans zapachów.

Wiek: od 4 tygodni do 6 miesięcy
Umiejętności rozwijane: węchowe
Potrzebne rzeczy: kora cynamonu, gałka muszkatołowa, laska wanilii, dojrzały banan, plasterek pomarańczy lub cytryny

Usiądź przed dzieckiem wygodnie i zgromadź pod ręką potrzebne rzeczy. Możesz usadowić dziecko w wygodnym bujaczku lub posadzić na kolanach, jeśli jest większe. Przesuń pojedynczo przygotowane rzeczy przed nosem dziecka pozwalając mu poznać ich zapach. Jeśli używasz przyprw w proszku uważaj, aby nie zbliżać ich zbyt blisko noska. Dziecko może się przez przypadek zaciągnąć przyprawą co jest niebezpieczne, dlatego polecam bardziej naturalne produkty, które nie mają sproszkowanej formy. Obserwuj reakcję dziecka. Może ona być zaskakująca, zadziwiająca, a czasem zabawna. Dziecko może reagować na zapach otwierając szerzej oczy, może też się przestraszyć, a czasami uśmiechnąć. W przypadku owoców cytrusowych (dzieci nie lubią ich zapachu) może się krzywić lub odwrócić.

Powracaj do tej zabawy co kilka tygodni, dzięki czemu będziesz mogła obserwować jak zmieniają się jego reakcje na poszczególne zapachy.   

Pamiętaj! Każde dziecko rozwija się w innym tempie, więc jeśli Twoje nie jest jeszcze gotowe do opisanych zabaw nie martw się - po prostu spróbuj ponownie w ciągu kilku następnych tygodni.

  • Share:

You Might Also Like

1 komentarze